Kipusztulnak-e a tigrisek?
2006.04.13. 14:36
Kipusztulnak-e a tigrisek?
Kipusztulnak-e a tigrisek?
A knai horoszkp szerint 1998 a tigris ve. Mivel e csodlatos llatok helyzete egyre bizonytalanabb, a WWF ves nemzetkzi akcitervben kiemelt helyet kapnak a tigrisek megmentsre irnyul programok. A program els fontos lpse az anyagi alapok megteremtse. Az 1 milli USD indul tkt a legsrgsebb problmk orvoslsra, megszntetsre szntk. A tigriseket fenyeget legnagyobb veszlyek ma az orvvadszat ijeszt nvekedse, az emberi tevkenysg kiterjedse valamint az infrastruktra fejldse, mely kiszortja a nagymacskkat termszetes lhelykrl.
Ma sszesen 5-7000 vadon l tigris tallhat a Fldn, ami a szzadforduln mg meglv tbb szzezres pldnyszmhoz kpest 95%-os llomnycskkenst jelent. Radsul az utols 50 vben kihalt a bali, a kaszpi s a jvai alfaj. Ha ksik a segtsg, ugyanez a sors vr a dl-knai tigrisekre is, melyeknek szma a kutatk szerint mra 20-30 pldnyra fogyatkozott, holott az 1950-es vekben mg mintegy 4000 egyed lt Dl-Kna erdeiben. A ma mg 3000 egyedet (a vilg sszes tigrisnek fele) szmll bengli tigris helyzete szintn kritikus. Ha most nem sikerl a tigrisek szmnak cskkenst megakadlyozni, e pomps cscsragadoz a kvetkez Tigris vig teljesen eltnhet a Fldrl.
A tigrisekre a legnagyobb veszlyt a civilizci terjeszkedse jelenti, mely letterktl fosztja meg ezeket a nagytest ragadozkat. Ezen kvl az a legnagyobb baj, hogy mind a mai napig virgz zletg a tigrisbrrel s az llat ms testrszeivel trtn kereskedelem. Utbbiak szmos hagyomnyos, tvhiten alapul knai gygyszer s serkentszer alapanyagul szolglnak. A jl fizet kereslet az orvvadszat mozgatrugja. A vilgmretv vlt kereskedelem megfkezsre jtt ltre a veszlyeztetett nvny- s llatfajok nemzetkzi kereskedelmt szablyoz egyezmny, a CITES, melyhez napjainkig 140 orszg csatlakozott. Az egyezmny hatlya al tartozik a tigris sszes alfaja is, melyekkel mind lve, mind feldolgozott llapotban tilos kereskedni. A tigrisek elterjedsi terletn fekv 15 llam Laosz kivtelvel csatlakozott az egyezmnyhez, csakgy, ahogyan a knai gygyszereket felhasznl orszgok is alrtk a dokumentumot, s egyttesen kteleztk el magukat a tilalom betartsaira. Az orvvadszat azonban tovbbra is virgz - br egyre kockzatosabb - zletg maradt, mert a csempszett gygyszerek irnti kereslet nem cskkent, st, a tilalom miatt az rak mg magasabbra szktek.
A WWF 1966 ta foglalkozik a tigrisek megmentsvel s jelen pillanatban is tbb, mint 35 programja fut azokban az orszgokban, ahol tigrisek lnek, illetve amelyek a knai gygyszerek legnagyobb felhasznli. A WWF a mr mkd llatkereskedelmet ellenrz irodi mellett jabbak megnyitst tervezi Indoknban s Oroszorszgban azzal a cllal, hogy a helysznen tudjk megakadlyozni az illeglis kereskedelmet. Terveik kztt szerepel mg specilisan kpzett szakemberek kikldse Bangladesbe azzal a cllal, hogy felmrjk a bengli tigrisek India utni legnagyobb lhelyn l populcijnak nagysgt. A WWF remli, hogy kpes lesz olyan j szablyozsi rendszer ltrehozsban kzremkdni, mely hathats segtsget jelentene az ott l tigriseknek az elburjnz orvvadszattal s lhelyk puszttsval szemben.
|
|